Sissekirjutus, tervisekindlustus ning pangakonto avamine Saksamaal

By 6 10

Hoiatus! GIGAPOSTITUS!!!
Varu endale tubli 15 minutit, et kogu jutt läbi lugeda.

 

Allolev postitus on keskmisest pikem ja kes ei viitsi lugeda, siis see ei ole üldse kohustuslik. Postituse esimene pool on kasulik inimestele, kes plaanivad ka kunagi sarnase teekonna jalge alla võtta ning tulla Saksamaale elama. Lisaks on endal hea kunagi meenutada detailselt päeva, mil tegime kõiki neid olulisi „väidetavalt maailmakeerulisi ja võimatuid“ toiminguid.

 

Täna külastasime:

 • Bürgerbüro osakonda Einwohnermeldeamt, et teha sissekirjutus Düsseldorfi
 • kindlustusfirmat, et teha kohustuslik tervisekindlustus
 • panka, et avada konto ning saada pangakaart, millega kõikjal kenasti maksta ka saaks

 

Esiteks lükkaks ümber kaks levinud väidet, mida meile pidevalt on raiutud ning mida on terve internet täis.
Küsimus: „Kas ilma saksa keele oskuseta saab Saksamaal asju ajada?“ (okei me mõlemad oskame mingeid sõnu ja üksikuid lihtlauseid, kuid kindlasti mitte midagi sellist, millega saaks vestlust arendada).
Vastus: JAH, saab küll hakkama ilma saksa keeleta.

Küsimus: „Kas asutustes saab inglise keeles suhelda?“
Vastus: JAH, saab küll inglise keeles suhelda. Ilmselt mängib mingit rolli ka linn, milleks meil on Düsseldorf (esindatud on küllaltki rahvusvaheline kontingent) ja siin ilmselt räägitakse rohkem inglise keelt kui näiteks Münchenis. Või lihtsalt joppab meil päevast-päeva, kuigi kahtlane, et just meile satub igas asutuses mingi spessial ainuke inglise keelt kõnelev klienditeenindaja. Või oleme õnnega üle valatud ja meil läheb kõik nii kergelt. Või oleme sattunud mingisse valesse riiki – Saksamaa see igatahes küll pole.

 

Annaks siinkohal veel vastuse küsimusele, millele meie ei suutnud konkreetset vastust leida, kui otsisime internetiavarustest infot, et mis järjekorras peab igasugu toiminguid tegema. Infot erinevates foorumites on, kuid igaüks räägib erinevat juttu ja pole nagu ühtset tervikut, et mida peaks millal ikkagi tegema. Anname oma kogemustele põhinedes lühiülevaate, millises järjekorras seni asju oleme ajanud.

 

Mida on Saksamaale elama minnes vaja teha?

1) Ürita mõni nädal enne Saksamaale sõitmist internetist korter leida.
Loe lähemalt meie juulikuu postitusest – Esimesed sammud ja ettevalmistused Eestis. Üürikorterid Saksamaal.

2) Kui korter on leitud, siis üks ÜLIOLULINE asi, mida pole nagu kusagil mainitud. Pane nimesildid postkastile ja majauksele!!! Vastasel juhul tekib probleeme kõigi järgnevate punktide juures, kuna ükski asutus ei saa sulle kirjasid saata. Korterinumbreid siin ei tunnistata ja kui postkastil õiget nime pole, siis tekib postiljonil error ja ta ei oska su kirjakest kuhugi pista.

3) Mine nädala jooksul pärast korteri üürilepingu allkirjastamist Einwohnermeldeamtist läbi ja kirjuta end sisse oma uude elukohta.

4) Otsi endale töökoht, siis on mugavam ja soodsam täita punkti nr 5.

5) Mine astu läbi kindlustusest. Tee endale kohustuslik tervisekindlustus.

6) Mine panka ja ava konto. Pangakonto avamise ja kindlustuse tegemise järjekorral pole iseenesest vahet.

 

That’s it. Lihtne.

Kõik on tegelikult loogiline ja väide, mida olime kuulnud – „ühte asja ei saa teha ilma teiseta ning teist asja ei saa teha ilma esimeseta, kõik on maru keeruline ja paberimajandust on nii et tapab“ – ei pea meie kogemusel paika. Lihtsalt on vaja ühte asja, et teha iga järgmist toimingut. Lihtne ja loogiline.

 

Õhtu enne tähtsaid toiminguid

Eile õhtul avastasime, et kui oled Saksamaale üürikorterisse elama tulnud, siis peab 1 nädala jooksul ennast sisse kirjutama. See on olnud kõikvõimalikes tekstides kirjas, mida me varasemalt juba korduvalt lugenud oleme, kuid mingil kummalisel moel oli see meelest läinud. Lisaks tuletati meile seda ka Saksamaale saabudes meelde, et peaks ennast elanikuks registreerima. Koguaeg pendeldas peas, et 3 kuud võib niisama riigis viibida ja kõik on vinks-vonks. Kahjuks olime koguaeg lasknud silmist mööda lisaklausli, et see 3 kuud kehtib juhul, kui elad hotellis vms. Igatahes sai googeldama asutud, et mis nüüd juhtuma hakkab. Välja tuli, et võib määrata kuni 500 € trahvi, kuid edasi lugedes läks asi positiivsemaks. Inimesed ütlesid reaalsetest kogemustest, et keegi oli jäänud 8 kuud hiljaks ja keegi 12 kuud (meie mõni nädal ei tundunudki ühtäkki nii hull). Üldiselt vist lugu nii, et kui üle 8 kuu hiljaks jääd, siis on vaja mingit paberitööd teha, kus pead põhjendama, miks kuradi pärast sa nii hilja ennast elanikuks registreerid. Ja sääraseid hilinejaid hoiatati 30 € trahvidega (reaalselt polnud küll keegi veel trahvi saanud postituse tegemise hetkel). Mitte et me propageeriks kedagi seda 1 nädala reeglit rikkuma, aga tundub, et selle asjaga midagi hullu ei kaasne.

Nüüd aga meie tänasest päevast, mis oli pehmelt öeldes tegus ning mille jooksul kogesime saksa viisakust ja meie silmis murdusid mitmed müüdid, mida oleme kuulnud paberimajanduse ja keeruliste asjade ajamise kohta.

 

Sissekirjutus

Täna hommikul oli varajane äratus kell 6.30. Tunnike hiljem avati asutus nimega Bürgerbüro, kus pidime otsima osakonna nimega Einwohnermeldeamt, et seal end elanikeks registreerida. Kell 7.45 olime kohal. Maja oli suur ja kolasime seal natuke aega ringi nagu peata kanad. Viidad näitasid, et igas suunas on meile sobilikud osakonnad ja ei osanudki esimese hooga kusagile minna. Käisime kaks korrust läbi, kolasime 15 min ringi ja siis avastasime, et vist oleks pidanud numbri võtma kohe sissepääsu juurest. Moodne masin, inglise keeles ja puha, palus valida, mis probleemiga seoses siin oled ning siis näitas kenasti, et mis osakonnast abi saad. Samas ei näidanud masin, kuhu suunas me oma piletiga siiski liikuma peame. Võib-olla olime ise lihtsalt liiga lambad, aga see selleks. Ootejärjekord hommikul vara oli vaid 5-10 min.

Moodne masin

Moodne masin

Pilet saadud kell 7.58 ja eeldatav vastuvõtt kell 8.05.

Teenindajale esitasime küsimuse, et kas proua räägib ka inglise keelt. Vastus tuli „nein“. Aga kui pusisime ühe saksakeelse lause ja üritasime selgeks teha, et mida me tahame, siis andis ta vist alla ja otsustas siiski meiega inglise keeles rääkida. Vaja läks vaid ID-kaarti/passi. Küsis uut aadressi ja kuupäeva millal sisse kolisime – üürilepingut polnudki meil vaja näidata. Sissekolimise kuupäevaks ütlesime õige aja ning mainisime lisaklauslina, et päris nädala jooksul pole kahjuks siia veel jõudnud. Tädi ei teinud teist nägugi ning pani lihtsalt kuupäeva kirja. Eelpool mainitud ühe-nädala-reeglit vist väga tõsiselt ei võeta. Igatahes elukoha regamisega ei saanud veel saksa bürokraatiat tunda. Pidime panema ühe allkirja ning kokku prinditi vaid kaks A4 paberit per kärss. Kogu protseduur max 10 min.

Bürgerbüro Düsseldorf - vasakul asuvas hoones saime ametlikult Düsseldorfi elanikeks

Bürgerbüro Düsseldorf – vasakul asuvas hoones saime ametlikult Düsseldorfi elanikeks

Kui omal ajal Tallinna elanikuks sai registreeritud, siis Edgar küll mingit „Welcome to Tallinn“ pakki ei andnud. Võib-olla läheb Tallinnal kogu säärane raha pensionäridele sünnipäevakaartide saatmiseks ja noortele uutele linnakodanikele enam paki jaoks vahendeid lihtsalt ei jätku. Aga igatahes Düsseldorfi elanikuks registreerides saime uhke paki igasugu materjalidega, kus tundub sees olema olulist infot.

Düsseldorflase Welcome-Pack

Düsseldorflase Welcome-Pack

Düsseldorflase Welcome-Pack

Düsseldorflase Welcome-Pack

 

Pank

Eelnevalt olime kuulnud soovitusi, et Deutsche Bank oleks üks okei variant. Nii me ka tegime. Tõsi, sai põgusalt pankasid vaadatud ning sisetunne kuidagi ütles, et vali Deutsche Bank. Tegemist ikkagi suure ja populaarse pangaga. Mis esimese hooga silma jäi, oli see, et kõige labasema current accounti kuumaks on 4,99 €, samas kui paljude teiste pankade kontod/kaardid on ilma kuumaksuta. Aga hoolimata sellest otsustasime ikkagi sammud vapralt Deutsche Banki poole seada ja olgu siinkohal öeldud, et praeguseks on see 4,99 € juba kuhjaga ära tasunud, sest see teenindus, mida meile Deutsche Bankis pakuti, on selline, mis teeb umbes 42-kordselt silmad ette kui liita SEB ja Swedbanki klienditeenindused kokku. Mitte et mul oleks Eesti pankadega mingeid negatiivseid kogemusi, aga tänane visiit Deutsche Banki avas silmi ja näitas, mis on regulaarse hea teeninduse (kasutan seda väidet siinkohal Eesti pankade kohta) ja esmaklassilise klienditeeninduse vahe.

Astusime esialgu läbi ühest väiksemast Deutsche Banki büroost, kus kurtsime oma muret, et tahaks pangakonto avada. Seal suunas inglise keelt kõnelev tädi meid edasi peakontorisse, kuna nende enda kontoris polnud parasjagu sorava inglise keele rääkijat kohal ja ilmselt hea teeninduse huvides ning arusaamatuste vältimiseks suunas ta meid 500 m eemal asuvasse peahoonesse.

Deutsche Bank Düsseldorf

Deutsche Bank Düsseldorf

Seal vastati infoletis „Sprechen Sie Englisch?“ küsimusele tavapärase „little bit“ asemel üllatuslikult „of course“. Näidati käega bokside suunas ning öeldi, et sealt saate abi. Jõudsime vaevu minuti seista järjekorras, kui juba tuli meie juurde uus proua ja uuris, kas saab meid aidata. Rääkisime oma loo ära ja proua ütles, et võtke istet ning ma uurin kohe, kas keegi on saadaval. Istusime siis hetke nahkdiivanil ja imetlesime uhket interjööri (tavalise kaasaegse minimalistliku sisustuse asemel on Deutsche Bankis näha sellist vähe kallimat, soliidsemat ja suursugusemat joont). Väga uhke oli.

Deutsche Bank - täitsa viisakas sisustus

Deutsche Bank – täitsa viisakas sisustus

Igatahes proua tuli meie juurde hetk hiljem tagasi ning pakkus välja, et 1,5 h pärast oleks üks personaalne teenindaja pakkuda. Meile see sobis. Kogu protsess käis ülimalt sujuvalt ning see, et meil ei lastud järjekorras seista, vaid suunati istuma ja tegeleti momentaalselt, jättis kuradima hea esmamulje pangast.

 

Kindlustus

Käisime vahepeal ära kindlustusfirmas, mis asus pangast ca 200 m kaugusel. Taaskord sõbralik teenindus. Väheke uudne oli minu jaoks see, et mitte ei antud järjekorranumbrit, vaid infolett küsis nime ning palus minna ootesaali. Hetk hiljem kõlas „Tuuksam“ ja asusime lepingute kallale. Vaatamata sellele, et italjaanost meesteenindaja kirjutas kolmele erinevale dokumendile Egle eesnime ning sünniaja valesti, läks kõik väga libedalt ja kiirelt. Suhtlus loomulikult inglise keeles nagu pea kõikjal Saksamaal (sarkasm kõigi nende aadressil, kes järjepidevalt kinnitavad, et kusagil ei räägita inglise keelt). Eglega oli asi lihtne, kuna nädala pärast on (spoiler alert) tööle minek. Anar rääkis ka italjaanole oma olukorrast, et hetkel freelancer ja plaan varsti-varsti tööd ikka ka otsida, kui töötegemise kõrvalt aega leian… et mida antud olukorras teha. Härra ütles, et kuigi tervisekindlustuse näol on tegemist kohustusliku kindlustusega, siis keegi otseselt trahvi tegema ei hakka. Härrast jäi selline mulje, et sitta kah, pole veel vaja teha, kui ei taha. Kui teha „töötuna“ kindlustus (töötuna siis ses mõttes, et sa pole küll töötuna arvel, aga samas ei teeni veel riigis ametlikku palka), siis maksumus oleks 150-170 € kuu.

 

Tagasi pangas

Siis viis teekond tagasi panka, kus ootas ees kella kahene kohtumine. Läksime 5 min varem kohale. Meile oli antud eelnevalt käsk, et saame ühe laua juures kokku. Jäime siis sinna laua äärde ootama. Jõudsime vaevu 30 sek oodata, kui juba tormas meie juurde infoleti-neiu, kes kohtles meid nagu kuningaid. Uuris kohe, kas meie ootame proua selle ja sellega kell 14.00 kohtumist ja tahame endale kahte pangakontot avada. Mainin siinkohal ära, et tegemist ei ole Rapla Jaamapoe või Surju kaupluse suuruse putkaga, kus käib tunnis keskmiselt 0,7 külastajat. Tegemist on Düsseldorfi Deutsche Bank peamajaga, kus käib natuke rohkem kui 0,7 inimest tunnis läbi. Seda enam tundus uskumatu, kui heal tasemel ja personaalne on teenindus, et ta mingid kaks suvalist noort ära tundis ja meeles pidas, kes me olime ja mida millal soovisime (äkki me olime lihtsalt nii silmapaistvad ja meeldejäävad, kuna enamik klientidest paistsid olema portfelliga pintsaklipslased). Neiu pakkus jälle mugavasse sohvasse istet ning jäime oma personaalteenindajat ootama. Kogu see jutt kõlab nagu meid oleks teenindatud nagu pururikkaid inimesed, kes toovad kohe-kohe panka 20 mln €. Aga täpselt selline tunne meil oligi.

5 min pärast meie saabumist ehk täpselt kell 14.00 (saksa täpsus) saabus uus proua, kes oligi meie teenindajaks. Suundusime tema office-isse ja asusime paberite juurde. Vahemärkusena olgu öeldud, et kontoris laual oli ka joogimenüü, et jooke tellida – me nii peeneks ei läinud ja ei hakanud midagi soovima ega oma veel olematut pangasaldot juba enne avamist miinusesse viima. Kogu protsess pangas võttis aega küll 1h, kuid saime nagu naksti avatud pangakonto, deebetkaardi ja internetipanga. Osades pankades on internetipank vapsee eraldi teenusena ja eraldi tasu eest pakutav asi ning saadav deebetkaart ei pruugi võimaldada kõikjal maksmist. Deutsche Bankist saadud „kõige lihtlabasema“ paketiga ei tohiks neid muresid ette tulla ja kõik peaks toimima vinks-vonks. Jutud mida oleme kuulnud, et pangakaarti peab postiga ootama 3 aastat, ei pea vist ka paika. Meile anti mõista, et loodetavasti nädala lõpuks või järgmise nädala jooksul peaks kaart käes olema. Näis, kas saame lähinädalal ka selle müüdi kummutada või peame ootama pangakaarti 3 aastat nagu paljud teised. Pangakonto avamine Saksamaal polnudki nii keeruline kui kardetud sai.

Tähtsad paprid pangast käes. Pangakonto avamine Saksamaal polegi raketiteadus.

Tähtsad paprid pangast käes. Pangakonto avamine Saksamaal polegi raketiteadus.

Disainerihärrale meeldib väga Deutsche Banki maitsekas, soliidne ja lihtne logo!

Disainerihärrale meeldib väga Deutsche Banki maitsekas, soliidne ja lihtne logo!

Lühidalt öeldes pakkus tänane päev ülimalt positiivse emotsiooni ja nii palju vajalikke toiminguid sai tehtud. Tõesti ei tea, mis õnnega me üle oleme valatud või mis Saksamaale meie saabusime, aga no mingit ilma internetita stagnaaega, ülimalt pikkasid lepinguid, inglise keele oskamatust ja tont teab mida veel pole meie seni kohanud. Võib-olla ootab see kõik meid veel ees ja saame palju räägitud õiget saksa bürokraatiat tulevikus tunda, aga no praegu on kõige hirmuäratavam olnud juuli alguses tehtud 20 lk pikkune üürileping. Lisaks mainis korterikaaslane Dennis, et töötuna arvelevõtmise protsess on küll pikk ja tüütu protsess, mille ta mingi aeg korraks läbi tegi. Aga no ehk me ei pea seda protsessi kogema.

 

Meie tegemised Saksamaal jätkuvad hoogsalt! Tänasest on endal kohe kuidagi mõnusam olla, kui tead, et oled täieõiguslik Düsseldorflane. Mõnus.

Tänase päeva eest meie poolt 10 points to Deutsche Bank! Igatahes!

6 Comments
 • Merli
  August 13, 2014

  Väga lahe postitus! Pangakultuur ongi teistsugune Saksamaal – iga kliendiga tegeletakse pikalt ja peenelt. Kui pangavahetuse peale millalgi mõtlete, siis Sparkassed peaks olema ilma kuutasuta ja kõigile kättesaadavad, kuna neil on vist mingi riiklik tellimus/leping vms.

  • Egle
   August 13, 2014

   Ja tundub, et mitte ainult pangakultuur, vaid teenindus üleüldiselt. Või pigem suhtumine inimestesse.
   Pangavahetusele veel niipea kindlasti ei mõtle, võib-olla siis, kui oleme siin rohkem sisse elanud, aasta-kahe pärast. Aga kuna guugeldades ja nüüd ka Eestlased Saksamaal fb grupist tuli välja, et paljudel on Sparkassega probleeme, siis vähemalt esialgu seda varianti ei kaalu. Aga never say never. 🙂

 • kats
  August 13, 2014

  Seda ma vōin öelda, et Sparkasse, vähemalt Trieris, kus mina elan, tasuta pole. Maksan 5.99 kuus ja see selline kaard, millega saan poes maksta ja raha välja vòtta. Mòningates internetipoodides ka maksta. Ryanairi pileteid saan osta kuni 10 päeva enne lendu ja flibco pileteid ei saa üldse osta.
  Ja mulle on meelde jäänud, et kuu aja jooksul peab ennast elanikuks registreerima aga vōin ka eksida. Vb on see linniti erinev.

  • Anar
   August 13, 2014

   Elanikuks registreerimine on piirkonniti erinev jah. Mu järgnev väljavõte ei pärine küll kusagilt seadusest, seega ei oska öelda kui vettpidav see on, aga leidsin järgmised laused:

   When moving to Germany to take up permanent residence, i.e. staying for more than three months, you must register your address with the authorities within seven days of arrival in most Bundesländer with the exception of Schleswig-Holstein, Sachsen, Brandenburg and Berlin, where you register within two weeks, and Rheinland-Pfaltz, where you must register “unverzüglich” or immediately.

 • Rauno
  August 14, 2014

  Paar kommentaari: Sparkasse pole väga hea variant kuna on asukoha põhine.Ntx on meil Berliini Sparkasse ja Duisburgis kontoris pole midagi teha. Anmeldungi paber võtke kaasa kui lähete mingeid lepinguid tegema.Tulevikus näiteks mobiil,net,tv..Eesti dokumendist ei piisa..autorentimisel(kaubik) ka vaja olnud mul anmeldungit.Ses suhtes müüt bürokraatiast natuke ikka kehtib ja ootab teid tulevikus ees:) luban. A pole hullu kõik saab aetud kas kiiremalt või aeglasemalt kuid saab.Pangakaart tuleb u 2 nädalaga.SParkasses kõigepealt tuli PIN kood ja siis nädal hiljem kaart.teenindus on siis nii ja naa..oleneb kuhu minna.

 • kätz
  June 29, 2017

  Pole kõike blogi veel läbi lugenud,äkki on sellest kuskil juttu :), aga kas üleüldse dokumente oli ka vaja tõlkida (sünnitunnistus jne)? ja kui tulla Saksamaale õppima, kas siis vaja ka Eesti koolist tunnistused lasta tõlkida või saab ka ilma tõlkimata vms, oskate öelda?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*