Hanna üllatusvisiit ja Saksamaa ralli

By 0 6

/Egle/

Ootamatud külalised järsku ukse taga

Kui ma ühel päeval augusti alguses Anarile ütlesin, et võiksime nädalavahetusel midagi teha või kusagile minna, vastas tema, et selge, ta korraldab midagi järgmiseks nädalavahetuseks. Ma veel ütlesin, et ega ei ole vaja midagi suurt korraldama hakata, võiksime näiteks niisama ujuma minna. Anarit teades püsis kõik väga salapärane ja kui ma laupäeva hommikul sõbrannaga hommikusöögile läksin, paluti mul enne kella 14 mitte koju tulla. Kodus ei olnud aga kedagi. Varsti Anar helistas ja mulle anti käsklus kolme minuti pärast õues olla ning mitte mingil juhul aknast välja vaadata. Raske see oli, aga pidasin ilma piilumata vastu. No ja mis mind siis õues ootas:

Ma ei osanud seda üldse oodata ega kahtlustada ning seda suurem oli rõõm ja üllatus mu armsat Hannat siin näha. Kui ma mõne aja pärast aru sain, mis täpselt toimub, tekkis mul palju küsimusi ja ühtlasi viisin paljud otsad kokku. Esiteks olid Anar ja Hanna mulle silma pilgutamata kuude kaupa valetanud ja salaja seda planeerinud. On ikka inetu neist, eksole. Teiseks olin ma mõelnud kuumade ilmade eest Eestisse põgeneda ning Anar polnud sellest mõttest just eriti vaimustuses. Nüüd siis sain aru, miks. Olgem ausad, ma tegin Hannale kaks aastat tagasi sama üllatuse, nii et olin selle ära teeninud küll.

Oh, ma polnud Hannat eelmise aasta lõpust näinud ja lapsed kasvavad ju nii kiiresti! Gustav jutustas meile pikad jutud maha ja Lisanna kõnnib juba kindlal sammul ringi. Viimati oli ta veel pisike beebi! Me veetsime koos hästi toreda pika (aga samas ikkagi natuke liiga lühikese) nädalavahetuse. Nii tore, kui sul on inimesi, kes nii head ja armsad on ja niimoodi vaeva näevad, et sind üllatada!

Hanna ja Egle näod reetsid, et neile pakkus see kohtumine suurel hulgal rõõmu!

Lisanna pilk oli esimese hooga mõnevõrra ükskõiksem ja päris nii suurt vaimustust, kui emme ja tädi Egle näost peegeldus, tema näost välja ei suutnud lugeda.

/Anar/

Lya ja Andrus külas

Augustis tegid Lya ja Andrus oma suvepuhkuse ajal klassikalise vahepeatuse meie juures Düsseldorfis. Sel korral olid meil plaanid aga suuremad kui tavaliselt. Nimelt kattus väga hästi selle ajaga Saksamaa autoralli MM etapp. Kui Lya mulle seda ideed mainis, olin kohe kahe käega poolt. Viimati sai MM etapil käidud 14 aastat tagasi, kusjuures samuti Saksamaal. Rallifänni jaoks häbematult pikk paus. Aga viga sai sel korral parandatud.

Rallipassid, toolid, õngeritv tellitud, lipp triigitud, kiiruskatsete vaatamiskohad välja otsitud ja hotellid broneeritud. Ralli võib alata.

Multivan ka ikka fännikraamiga ära ehitud!

Saksamaa ralli avamine

Kuna eelmine kord Saksamaa rallil käies oli avatseremoonia täitsa uhke üritus, oli plaan kindlasti ka sel aastal seda kaema minna. Paraku pidime pettuma, sest avamine jäi väga lahjaks. Paar tundi päikese käes praadimist ja ega seal muud midagi väga erilist polnudki. Päeva tipphetkena said Lya ja Egle aga maailma absoluutsesse tippu kuuluvate rallimeeste autogrammid.

Kohe pärast emotsioonivaeset avatseremooniat liikusime tagasi auto poole. Enne parklasse jõudmist jäi teele veel publikukatse, kus tõdesime fakti, et oleks võinud avamise asemel hoopiski siin olla. Igatahes oli uhke läbi rahvamasside marssida, endal Eesti lipp õlal, kuna Ott Tänak oli otsustanud rallit kohe kiiruskatsevõiduga alustada.

Õhtune ööbimine oli meil Moseli jõe ääres ühes väikeses hotellis. Meie saabumine oli hiline ning köök juba kinni, kuid viisakas teenindaja uuris mis seis köögis on ja võlus meile midagi välja. Õhtusöögiks pakuti ülihead Flammkuchenit ning pärast palavat õhtut läks õigesse kohta ka klaas õlut.

Autogrammikütt

Teine päev viinamarjaistanduste vahel

Moseli jõeäärne piirkond kuulub vaieldamatult minu TOP nimekirja, kui jutt käib maalilistest paikadest. Ilusad asulad, viinamarjaistandused, käänulised teed, Moseli jõgi. Ja kui sinna kitsastele ja käänulistele teedele lisada veel maailma parimad rallisõitjad WRC autodel kihutamas, siis on tegemist ühe fantastilise komboga. Täiesti müstilised tüübid, kes eiravad igasuguseid füüsikaseadusi. Autod oleks nagu maa külge liimitud ja mehed sõidavad neil kitsastel teedel sentimeetri täpsusega. Kui aga üks viga sisse peaks lipsama, on silmapilkselt mitusada ruutmeetrit Hans-Manfredi viinamarju vasta taevast lennanud, mitu liitrit veini jääb tegemata ning sõitjate jaoks ralli läbi.

Ma pole küll teistel MM-rallidel käinud, aga räägitakse, et tihti tuleb läbi metsade pikad retked ette võtta, et parklast kiiruskatse äärde jõuda. Saksamaa ralli on selles osas väga pealtvaatajasõbralikult lahendatud. Kiiruskatse äärde pääsemised on selgelt märgistatud ning kogu üritus viisakalt reguleeritud. Jõudsime kogu päevaga ära käia kolmel kiiruskatsel ning lisaks õhtune service park. Service parki ja parkla vahe oli meile üllatuseks väga pikk, aga ka see oli sakslastel mugavalt lahendatud. Nimelt viisid shuttle-bussid kõik soovijad parklast otse service parki.

Õhtul hotelli jõudes vaatasime wrc.com-ist rallipäeva kokkuvõtet. Selgus, et Lya ja Andrus on WRC kaamerasilma ette jäänud ja Eesti lipp uhkelt kaadris.

Hommikune teekond parklast kiiruskatsele.

Toyota on tegemas kõva promo ja nii saime enda Eesti lippudele juurde ka Toyota fännilipud.

Looduskaunid kohad võidusõiduks,

Kiiruskatse

Vana tuttav tagasipööre. Tegime 14 aastat vanade piltide abil selgeks, et viibisime täpselt samas tagasipöördes ka 2004. aasta Saksamaa rallil.

Ralliliider Ott Tänak

5-kordne maailmameister Sebastien Ogier ning Ott Tänak.

Omapärane hotell oli. Ühekordsetest majadest koosnev kompleks.

Kolmas rallipäev

Kolmas päev liikus Moseli viinamarjaistanduste vahelt väheke eemale. Päeva tipphetkeks olid kiiruskatsed Panzerplatte sõjaväealal. Laiad betoonist teed olid eilsetele käänulistele ja kitsastele radadele vaheldus, kuid kindlasti mitte midagi lihtsat. Laiad teed tähendavad rohkem kiirust ja kuna tankodroomil on teeäärtes suured kivimürakad (Hinkelsteinid), mis võivad väikese eksimuse korral silmapilkselt su ralli lõpetada, siis ei muuda see olukorda teps mitte lihtsamaks. Ühte Hinkelsteini sai tunda ka Tänaku lähim konkurent, 5-kordne maailmameister Sebastien Ogier, kes pärast imepisikest eksimust oma rehvi/velje lõhkus ning konkurentsist langes. Pärast seda intsidenti said kõik Tänaku fännid rahulikumalt hingata, sest vahe järgnevatega oli juba piisavalt soliidne.

Panzerplatte kiiruskatse on pealtvaatajate jaoks midagi teistsugust kui tavaline „kiiruskatse suvalise metsa sees“. Nimelt toimuvad kiiruskatsed militaaraladel, kuhu reeglina tavakodanik ei satu. Ka seal viisid bussid rallihuvilisi mugavalt parklast kiiruskatsele. Kaardil oli kenasti ka ära märgitud, et igale poole ei maksa oma nina toppida ja omavoliliselt läbi metsa kõndimine ja seiklemine pole hea mõte, sest võid kuuli saada.

Üks võõramaalasest fänn ütles raja ääres, et ta fännab Tänakut ja et kas ta saaks meiega koos ühe pildi teha.

Kui head pealtvaatamise kohta pole …

… tuleb see ise tekitada. Tüübid veeretasid mitmesaja meetri kauguselt põllu pealt põhupalli kohale.

Kuuma päikese eest varjus.

Panzerplatte on Saksamaa ralli kuulsaim kiiruskatse ja rahvast oli kohal kõvasti. Meeleolu aitasid luua näiteks soomlastest rallifännid, kes oskuslikult Coca-Cola purgi abil ralliauto hääli imiteerisid.

Tähelepanelikud konkurentide fännid märkasid, et Eglel pole päikeseprille. Viisakate inimestena kingiti talle Hyundai Motorspordi päikeseprillid. Heh, peas Hyundai päikeseprillid ja seljas Ott Tänakut toetav Toyota fännisärk.

Peaaegu nagu laulupeo rongkäik.

Selliseid liiklusmärke tavaliselt tänavatel ei kohta. Tankide parkla.

Kuulsusel pole otsa ega äärt!

Kuna meil olid plaanid varem ära tehtud, et oleme rallil 3 päeva (neljapäev, reede, laupäev) ning viimast päeva jälgime kodus teleri vahendusel, oligi kätte jõudnud aeg meie viimaseks kiiruskatseks.

Seal püüdis meid kinni üks kohalik ajakirjanik. Vähe sellest, et ma juulikuus juba olin uhkelt koos suure pildi ja artikliga ühes Saksamaa ajalehes esinenud ning et Lya ja Andrus olid eelneval õhtul WRC teleülekandes kenasti pildis, saime nüüd kõik koos kogu kambaga veel kohaliku ajalehe veergudele. Vahet pole, et ajakirjanik kirjutas, et Lya ja Andrus tulevad Riiast ning Egle on minu sakslannast abikaasa – artikkel on ikkagi artikkel! Eks ajakirjanik peabki tõde natuke moonutama ja klikkide nimel intriige punuma. Juulikuus oli Anaril eestlasest kihlatu, nüüd juba sakslasest abikaasa. Kord on vanemad pärit Eestist, kord Lätist. Asi kisub põnevaks. Kes valetab, kes räägib tõtt?

Väljavõte Saarbrücker Zeitungist:

Kuulsusel pole otsa ega äärt. Taaskord ajalehes! Foto: Frank Faber

Viimane rallipäev kodus diivanil

Pärast ühte õhtut ja kahte täispikka rallipäeva võtsime suuna Düsseldorfi poole. Ralli otsustavat võistluspäeva oli meil plaan kodus telerivahendusel vaadata. Ott ja Martin tõid auto turvaliselt finišisse ning teine järjestikune võit oli tõsiasi. Väga uhke oli terve rallinädalavahetus Eesti lipuga ringi käia ja Oti ning Martini auks seda pidevalt lehvitada. Põhjust oli!

Minu jaoks väga lahe nädalavahetus ja tundus et ka teistele oli paar päeva mootorimüra sees meeltmööda, eriti kui terve aeg oli põhjust omadele kaasa elada. Isegi Egle ütles lõpus, et päris nii hull see rallivärk polnudki, kui ta kartis. Seega igati kordaläinud nädalavahetus. Tänu superilmale sai kerge jume ka peale, nii et töö juures küsiti kas ma olen kuskil kaugel lõunas palmi all puhkamas käinud.

Lya ja Andrus jätkasid oma teekonda Prantsusmaa suunas ning kui reis tehtud, hüppasid nad taaskord Düsseldorfist läbi. Käisime automuuseumis ning sõime vanas heas all-you-can-eat söögikohas omal kõhud head-paremat täis ning olidki suvepuhkused selleks korraks läbi.

Tegemist oli üle mõistuse kena suvega. Ilma mõttes võib-olla isegi liiga ulmelise suvega. Mingi aeg oli täitsa hea, kui ilmataat pakkus jahedaid 30-kraadiseid külmalaineid, kui nädal aega järjest kippus termomeeter pidevalt 36 – 38 kraadi kanti jääma. Ja peab mainima, et isegi täna seda postitust positades (oktoobri keskel, pea kaks kuud pärast Saksamaa rallit!!!) ei saa ilma üle kurta. Eile, 13. oktoobril mõõdeti siin 28,6 kraadi sooja. Poleeee paha!

No Comments Yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*