Müstiline SCHUFA-Auskunft: mis see on?

By 1 6

Veel enne, kui Saksamaale kolisime ja veel Eestis olles kortereid vaatasime, märkasime väga paljudes kuulutustes ühte salapärast väljendit: SCHUFA-Auskunft. Meie, puhta rohelised alles, ei osanud esialgu seda väljagi hääldada, rääkimata sellest, et me oleks adunud, mis see täpsemalt olema peaks. Igal juhul saime peatselt aru, et see on midagi, mida meil ei ole ja mida meil ka lihtne saada pole, kuid mis korteri leidmisel hädavajalik on. Meil oli õnne (loe: raha, et topelt tagatis maksta) ja saime korteri ilma selle imevärgenduseta.

Sellest ajast peale ei olnud ma kordagi vaevunud endale väga põhjalikult selgeks tegema, mis SCHUFA-Auskunft on, aga kui see näiteks kolleegidega jutuks tuli, hoidsin kõrvad lahti ja üritasin natuke aduda, kuidas seda endale saada.

Nüüd, uut kodu otsides, tegin ma selle ära ja kuigi ma endiselt ei ole nii sügavuti läinud, et SCHUFA hingeelu viimse tahuni tunda, oskan ma mingi ülevaate temast anda.

Mis see on?
SCHUFA-Auskunft on sisuliselt sinu isiklik krediidiinfo, mida soovib näha sinu nö koostööpartner (korteriomanik, laenuandja, järelmaksu pakkuja jne). On küll erinevaid versioone (lähtuvalt otstarbest), kuid mina lasin teha SCHUFA-Bonitätsauskunft’i. See sobib näiteks üürileandjale näitamiseks. On ka erinevad kompakt/plus/premium tooted, aga nende kohta ei oska ma paraku midagi rääkida.

SCHUFA saab olla kas positiivne või negatiivne. Iga inimene, kes on Saksamaal kasvõi pangakonto avanud, on automaatselt SCHUFA’s “sees”. Kõige eeskujulikemate kodanike skoor on 100. Seda protsenti langetavad igasugused maksehäired, laenukoormus, võlgnevused jne. Minul oli mingil põhjusel ta 97,26%. Ma ei ole päris kindel, mis mul sajast puudu jääb (mul ei ole ju isegi Vodafone’iga lepingut, rääkimata laenudest ja järelmaksudest, oma teada pole ühegi maksega ka hiljaks jäänud), aga tundub, et see on piisavalt hea ja paberil on kirjas, et on positiivne.

Kuidas SCHUFA-Auskunft’i saab?
SCHUFA väljavõtte saab endale kas ise interneti kaudu või  kontorist. Kuna mina ei olnud päris kindel, millist asja mul vaja on, siis läksin nende kontorisse kohale. Vähemalt Düsseldorfis on selleks EasyCrediti kontor, kus laenude kõrval pakutakse ka SCHUFA väljastamise teenust. Protseduur ei ole imekombel väga keeruline. Ülimalt viisakas ja professionaalne mitte-enam-esimeses-nooruses proua soovib näha sinu isikut tõendavat dokumenti ja sissekirjutuse paberit. Seejärel klõbistab ta mõnda aega oma värskelt maniküüris käinud näpukestega klaviatuuril ja sünkroonselt selgitab sulle kogu protseduuri väga keerulises ja kiires saksa keeles. Sina noogutad ja mõtled endamisi, kui mitmest sõnast sa aru said. Siis tuleb välja mõelda parool ja saad mingi koodi (kingituseks ka võtmehoidja ja paberimajandust teemal “palju plaane? Meil on kiire lahendus!”). Siis suundub Frau sinuga ühe moodsa aparaadi juurde ja kui oled koodi ja parooli sisestanud, trükib masin välja 3 paberit, mis ongi sinu SCHUFA-Auskunft. Kogu see imemasina juures toimetamine, paroolid ja kasutajanimed on ikka selleks, et seda ülisalajast dokumenti keegi üleliigne näha ei saaks. EasyCrediti proua ise ei vaadanud mu pabereid kordagi, hoidis neid käes ainult nii, et teksti näha pole. Nii salajane on see asi. See võttis aega kokku umbes 10-15 minutit ja läks maksma 24,95.

Ma olen meie üle päris uhke, et veel ühest saksa bürokraatialabürindist läbi oleme suutnud närida ja jälle veidikene targemad oleme.

Inimene õpib kogu elu (nüüd hakkame saksa keele koduseid ülesandeid tegema).

 

1 Comment
  • Lya
    February 26, 2015

    Tubli! Jälle üks samm edasi 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*