
Kuldne sügis on täies hoos. Ilmataat paitab ja meie käisime Kempeni asulas, jõime värsket õunamahla ning nautisime kaunist sügisilma.

Isegi Düsselorfis on vahel harva sügiseseselt kollaseid lehti. Kõik puud ei kuivagi kohe pruuniks ära.

Rheini jõgi kuivab kokku. Veetase on viimastel kuudel nii madal olnud, et laevaliiklusele on mõningased piirangud peale pandud.
Juhiloa vahetamine Saksamaal
Saksamaa on kõigile teada-tuntud oma bürokraatia poolest. Tavaliselt tuleb näidata ühte paberit ja teist paberit, seejärel templiga paberit, siis ametliku tunnustuse saanud paberit ja pärast veel üks tõend siit ja teine sealt. Korteri üürilepingus on kirjas, et akna peal ei tohi tuvisid toita jne. Kui tihti on tunne, et minnakse üle piiri ja jääb arusaamatuks, milleks kõik see vajalik on, siis teinekord on asi just vastupidine. Asjad võivad Saksamaal käia ka lihtsalt. Võib-olla isegi liiga lihtsalt?
Millest ma jahun? No ma avastasin, et oi mul hakkab juhiloa kehtivusaeg otsakorrale jõudma. Seejärel hakkasin uurima juhiloa pikendamise kohta. Kui juhiloa kehtivusaeg lõpeb, peab seda reeglina pikendama oma elukohariigis. Ehk siis riigis, kus viibid aastas enam kui 185 päeva.
Uurisin siis natuke maad, et kus ja mis. Düsseldorfi Maanteeameti kodulehel saab väga mitte saksamaalikult nobedalt internetis omale aja ära bronnida, et vältida järjekorras passimist. Jajah, lugesite õigesti, Saksamaa pinnal asuv amet, mille kodulehel saab aja endale bronnida. Onlines (loe: ONLAINIS). Tõsi jutt. Kohale pidi ise ikka füüsiliselt minema. Aga no aja sai ikkagi internetis kinni panna. Kõva sõna.
Kaks erinevust võrreldes Eestiga:
- Juhiluba kehtib kauem (Saksamaal 15 aastat, Eestis 10 aastat). Kusjuures kuni 2013. aastani puudus Saksamaal juhilubade kehtivusaeg ning kõigil juhtidel olid eluaegsed juhiload. Ehk et kui olid korra riigilõivu maksnud ja juhiloa kätte saanud, ei pidanud seda teoorias mitte kunagi ümber vahetama. Aga alates 2013. aastast olukord muutus. EU regulatsioonidest tulenevalt peab iga 15 aasta tagant juhiloa siiski ümber vahetama. Aga kuni 2033. aastani võib veel vanade lubadega sõita. Ehk et mõni 90-aastane papi võib endiselt oma vana papist juhiloaga rahulikult ringi töristada, kus peal ilutseb siledast poisist nooruspõlve portreepilt, mis pärineb aastast 1946.
- Tervisetõendit pole vaja! No kui muidu nõutakse Saksamaal tihti igasugu mõttetuid pabereid, siis juhiloa puhul on asi täpselt vastupidi. Kedagi ei huvita, kas sul on süda haige või oled pime. Juhiluba pikendatakse ilma tervisetõendita. Ainult rekkameeste, bussi- ja taksojuhtide tervis on Saksamaal oluline, nemad peavad tervisetõendi siiski esitama.
Minult küsiti veel lihtsalt suusõnaliselt, et kuule ole täitsa ja ütle, ega sul juhuslikult ühtegi kriminaalasja kaelas pole või ega sa hetkel tagaotsitav pole. Ütlesin et enda teada ei tohiks olla. Ametnik tegi ankeeti paar ristikest ja oligi asi ants. Juhtisin veel tähelepanu, et sünnikohaks on teil ankeedis märgitud „Eesti“, et see tähendab eesti keeles „Estland“ ja et äkki tahavad sinna hoopis sünnilinna vms kirjutada. Onu klõbistas natuke arvutis ja ütles, et sünnikoht jääb siiski juhiloale „Eesti“, kuna see on ühtses üle Euroopalises süsteemis nii kirjas ja et temal pole õigust ega ligipääsu seda omavoliliselt muuta. Seega ongi mu saksakeelsel juhiloal nüüd sulaselges eesti keeles sünnikohaks „Eesti“.
Juhiloa vahetus Saksamaal kestis seega vaid mõni minut. Eeliseks muidugi EL-i kuulumine. Samal ajal kui mina siuh-säuh oma juhiloa ära vahetasin, kuulsin kahes kõrvallauas natuke keerulisemaid jutte. Ühel Iisraeli kodanikul üritati kuidagi juhiloa kategooriaid Saksamaa omadega vastavusse ajada ning ühel India tüübil oli probleeme juhiloa tõlkega. Nimelt ei mahtunud talle pähe, et ametlike dokumentide jaoks on vaja vannutatud tõlgi poolt tehtud tõlget. Samal ajal kui ametnik üritas talle seda selgeks teha, raius enesekindel hindu ikka edasi, et „ei see tüüp kes mu juhiloal oleva jutu ära tõlkis, oskab ka tegelikult päris hästi saksa keelt“.
Samal ajal kui kõrvallaudades olevad kodanikud oma probleeme jäid lahendama, olid mul asjad sutsti aetud ja päev võis edasi minna. Poolteist nädalat hiljem oli juhiluba postkastis.
Bundesliga mängul
Saksamaal juba omajagu elatud, aga pole kordagi veel Bundesliga mängul käinud. Häbi lugu. Saksamaa Bundesligat loetakse ju viie tugevaima klubijalgpalli liiga hulka, kuhu lisaks Saksamaa Bundesligale kuuluvad veel Inglismaa, Hispaania, Itaalia ja Prantsusmaa liigad.
Kuna Mala oli parasjagu Eestist kohale tulnud, et tööasjus Kölnis messil käia ning pärast seda üks nädalavahetus meie juures Düsseldorfis veeta, juhtuski nii, et käisime laupäeval jalkat vaatamas. Reede õhtul istusime ja tuli jalgpall kuidagi jutuks ning vaadates Bundesliga mängude graafikut, sai selgeks tõsiasi, et Fortuna Düsseldorf võõrustab järgmisel päeval Wolfsburgi klubi. Kiire pilk kodulehele, piletihinnad tundusid mõistlikud, vabu kohti oli ja piletid saidki ostetud.
Düsseldorfi staadion mahutab üle 50 000 inimese. Konkreetsel mängul oli kohal 38 000 jalgpallihuvilist. Täitsa viisakas hulk rahvast ja emotsiooni sai kätte vaatamata sellele, et Düsseldorf 0:3 peksa sai ja asub hetkel Bundesligas viimasel kohal.

Paadunud Fortuna Düsseldorfi poolehoidja Mala omadele poistele kaasa elamas. Saladuskatte all olgu öeldud, et tegelikult ei teadnud me ühegi mängija nime.
Leave a Reply