Õllede degusteerimine

By 1 12
Tsuh-tsuh külalistele vastu

Aprilli alguses väisasid meid külalised Eestist. Rein (kellel on märtsis sünnipäev) avaldas arvamust, et kuna me eelmisel aastal ta pidustustest osa ei võtnud, siis ei jää tal ilmselt muud üle, kui tulla sel aastal ise meile külla oma sünnipäeva tähistama. Ja et seltsis segasem oleks, siis võttis ta Mala endaga kaasa – samuti märtsikuu laps. Et saab kaks kärbest ühe hoobiga. Siinkohal üleskutse kõigile meie tuttavatele. Võite julgelt meiega ühendust võtta, kui teil on soov oma sünnipäeva puhul meile külla tulla. Oleme külalislahked.

 

Kuna Ryanair oli muutnud oma lennugraafikut, siis maandus Tallinna lend seekord täitsa inimlikul ajal. 2. aprilli pärastlõunal sõitsime Eglega tsuh-tsuh Weeze lennujaama poole, et seal külalised vastu võtta. Meil mõlemal on imelised Ticket2000 ühistranspordi kaardid, mis kehtivad tööpäevadel ja tööaegadel vaid Düsseldorfis. Pärast tööaega ja nädalavahetustel kaasneb aga väike boonus. Nimelt saame siis sõita kogu VRR tsooni ulatuses ning lisaks võtta endaga kaasa veel ühe reisija. VRR ehk Verkehrsverbund Rhein-Ruhr on inimkeeli Rheini Ruhri piirkonna ühistranspordi võrgustikuga tegelev üksus. See hõlmab suurt osa Nordrhein-Westfaleninst. Ühesõnaga said poisid seekord prii sõidu Weezest Düsseldorfi.

 

Õllede degusteerimise ajalugu

Et mitte aega raisku lasta, siis kohe esimesel õhtul ootas meid ees üritus nimega „Õllede degusteerimine – Deutschland special“. Tegemist on üritusega, mis aastaid tagasi Reinu eestvedamisel alguse sai. Tänaseks on sellest välja kasvanud ürituste sari. Et hoida asja eksklusiivsena, siis säärased degusteerimised leiavad aset reeglina 0-2 korda aastas. Ürituse eestvedajate sõnul on aktsiooni eesmärgiks selgitada pimesi välja mingi teatud valimi seast parim jook.

Miks pimesi? On teada, et reklaam ja harjumused mõjutavad tugevalt inimeste valikuid. Kui sul on harjumus panna alati korvi näiteks Carlsberg, Warsteiner või A Le Coq, siis oleks ju põnev teada, kas sulle see õlu ka tegelikult maitseb, või oled langenud reklaami/harjumuse ohvriks ning ehk oleks paras aeg proovida vahelduseks uusi turul leiduvaid huvitavaid maitseelamusi. Pimetesti puhul on alati õhus see põnevusmoment, kui pärast degusteerimist, kommenteerimist ja punktide andmist tuuakse laia avalikkuse ette kõik purgid/pudelid ning sa leiad ootamatult „oma lemmiku“ kuskil tagaotsas ning avastada, et oled degusteerimise käigus kirjutanud märksõnadeks „igav maitse, tolmune mekk, meenutab mereadru, jätab ükskõikseks“, siis paneb mõtlema, et kas ma järgmine kord poodi minnes panen alati ikka just selle joogi endal toidukorvi.

 

See on asja üks külg. Teine külg on loomulikult veeta seltskonnas kvaliteetaega ning panna proovile enda maitsemeeled. Tunnetada neid omapäraseid noote ja nüansse, mida kõik veinieksperdid koguaeg veine maitstes tunnetavad. Mõtled küll, et õlu on õlu, aga kui paned oma maitsemeeled tööle ning natuke fantaasiat juurde, siis tõepoolest on tunda lugematul hulgal omapäraseid maitseid.

Siinkohal ei propageeri me mitte kuidagi alkoholi tarbimist, vaid kultuurset degusteerimist. Muuseas leidsime  kunagise Tartu Ülikooli tehnoloogia-laboratooriumi vanem assistendi Ants Sossi poolt kirjutatud raamatust „Jookide valmistamine kodusel teel“ (Eesti Karskusliidu kirjastus, ilmunud 1930. aastal) sellise lõigu:

Alkoholita joogi mõiste. Alkoholita joogid jagunevad kahte liiki. Ühed ei sisalda üldse alkoholi, teised sisaldavad seda vähesel määral kas valmistuskäigust tekkimisel või alkoholi sisaldavate ainete lisandamisel. Määr, milleni võib tõusta alkoholi hulk, et jooki võib veel nimetada alkoholita joogiks, on vaieldav.

Nii et kuna õlu sisaldab alkoholi vähesel määral, siis ta polegi üleüldse alkohoolne jook nagu on kirjutanud targad mehed.

 

Õllede degusteerimine – Deutschland special

2. aprilli õhtu oli ajalooline päev, mil tuntud üritustesari leidis esmakordselt aset väljaspool Eestit. Rahvas oli täis ootusärevust, sest Saksamaa näol on ju tegemist tugeva õlleriigiga ja erinevaid maitseid peaks leiduma omajagu.

 

Tähtsa sündmuse puhul olid Põhja-Euroopast kohale lennanud väliskohtunikud. Tohutu kogemustepagasi tõid endaga kaasa kõigile õllesõpradele teada-tuntud humalaeksperdid Rein ja Mala Eestist. Kolmandaks žüriiliikmeks oli Eesti juurtega Anar, kes viimasel ajal end üha rohkem Saksamaaga sidunud. Et kogu üritus vastaks rahvusvahelistele standarditele, oli kohal ka sõltumatu komisjon (Egle [nimi muutmata] – toim.), kes protokollis hääletustulemused ning tagas asjade õigsuse kogu õhtu lõikes.

Degusteerimise sedelid on žüriiliikmetele kätte jagatud ning Egle toob kõrvaltoast esimesed joogid. Üritus kulgeb omas rütmis ja võistlustulest on läbi käinud nii head ja paremat kui ka halba ja halvemat.

Tuba on ekspertarvamustest tulvil:

„Limonaadilik maitse“

„Uuuuuhuuuuuu“

„Tavaline luristamise jook“

„Särtsakas, kuldne ja samas nooruslik“

„Sauna ja higi lõhn, lahtunud limonaadi välimus. Järelmaitse rahulik“

„Tolmu maitse“

„Väga pehme ja sametiline“

„Kõige õigema õlle välimus“

„Palun ära ole Heineken“

Degusteerimine on jõudnud poole peale ning žürii tunnistab, et mida jook edasi, seda raskemaks muutub objektiivne hindamine. Võimalik, et õlu siiski sisaldab mingil määral alkoholi. Ürituse käigus tapetakse maitsemeeli loomulikult ka vürtsikate ja ülivürtsikate snäkkide ning dipikastmetega. Žürii ei lase end nendest asjaoludest häirida ja degusteerimine jätkub.

„Pähh, see on küll alkoholfrei“

„Pudru lõhn, magus jama“

„Kergelt mõrkjas – heas mõttes. Järelmaitses viskab liiga tumedaid noote sisse. Pudeli võtaks, mitte rohkem.“

„Nämm“

 

Esimene faas on läbi. Žürii on oma otsuse teinud. Käes on õhtu põnevaim osa. Eurovisiooni stiilis punktide jagamine.

 

Vahemärkus! Oluline on märkida, et õlle degusteerimisel kerkivad tihti esile tugevama/erksama maitsega õlled. Iga endast lugupidav õllesõber teab, et ei saa 1:1-le võrrelda heledat, tumedat ja nisuõlut. Aga me teeme seda siiski! N-ö klassikalise maitsega õlled võivad jääda tahaplaanile, kuna nad on lihtsalt liiga tavalised. See ei tähenda, et nad oleks halvad. Et leida sobivaim õlu mingiks konkreetseks sündmuseks, tasub tutvuda žürii detailsete hinnangulehtedega. Seal on igal žüriiliikmel kirja pandud omad emotsioonid. Ühte jooks klaasi, teist võiks juua kasti, üks sobib sauna, teine passib prae kõrvale jne.

 

Punktid on jagatud ning rebimine on ülimalt tasavägine. Aga üritus on jõudnud oma võiduka lõpuni. Meil on selgunud antud valimi parimad õlled. Sedapuhku tundub, et esile kerkisid nisuõlled (Saksamaal tuntud kui Weizenbier, Weißbier, weißes Bier või lihtsalt Weiße).

1. Paulaner; 2. Krombacher Weizen; 3. Kohalik säästu pilku TIP

1. Paulaner; 2. Krombacher Weizen; 3. Kohalik säästu pilku TIP

Ma võtan siinkohal täie vastutuse enda peale, miks TIP poodiumile trügis. Miski pärast andsin just mina antud joogile palju punkte. Kui hiljem seda uuesti maitsesin, siis ei suutnud enam ühtegi seda maitset seal tunda, mida varasemalt olin tundnud. Seega pean otsima vaid vabandusi. Ju ma olin degusteerimise käigus võtnud mingi vürtsika snäki ja siis see õlle lonks tundus kuidagi eriti jumalik ja jahutav tol hetkel. Teised eksperdid antud jooki nii kõrgelt ei hinnanud. Tegelikult jäi TIP viiki 4. koha saavutanud König Ludwig Weissbieriga. Kuna aga reglement näeb ette, et viigi korral saab kõrgema koha jook, mis on saanud žürii liikme käest kõrgeima hinde, siis rebis end poodiumi viimasele astmele just TIP. Tänu minu kõrgetele punktidele.

Vasakul poodium ja siis riburadapidi kohad 4-11. Alkovaba õlle ära tundmine ei valmistanud ekspertžüriile mingeid raskusi ning maitseelamus jäi tugevalt alla "õigetele" õlledele. Tulemuseks auväärt viimane koht.

Vasakul poodium ja siis riburadapidi kohad 4-11. Alkovaba õlle ära tundmine ei valmistanud ekspertžüriile mingeid raskusi ning maitseelamus jäi tugevalt alla “õigetele” õlledele. Tulemuseks auväärt viimane koht.

Žürii on üksmeelel, et 11 õlut oli antud hetkel paras valik antud ürituse tarbeks. Varutud oli ca 20 erinevat marki, kuid kogenud žürii teab, et kümnenda õlle juures kipub keskendumine kaduma ja maitsemeeled väsima. Kuna tegemist on ikkagi kultuurse üritusega, siis oli paras aeg pidurit tõmmata ja üritus kordaläinuks lugeda. Tähtsa sündmuse lõpuks tuuakse välja ka märtsikuu sünnipäevalaste jaoks tehtud tort. Meestel kahepeale juba soliidne vanus käes.

28+29=57

28+29=57

 

Miniatuuride muuseum Essenis

Pühapäeval tegime ringi Essenis. Külastasime sealset raudtee/rongide miniatuuride muuseumit. Tripadvisori arvustusi lugedes jäi mulje, et tegemist väga väikese ja võrdlemisi igava muuseumiga. Seega ei hakanud ootusi väga kõrgeks ajama. Midagi gigantset seal polnud, aga meile kõigile väga meeldis. Põnevusega jälgisime igasugu detaile. Seega kes Essenisse satub ja tunnike vaba aega on, siis soovitaks sealt läbi minna. Pilet suurt midagi ei maksnud. Aga et muuseumisse minna, pead enne läbi minema ühest pargist, mis on omakorda tasuline. Mõlemad piletid nii ca 4€. Pole kindel, kas see oli ainus viis muuseumini jõuda või on kuskil ka salauks, kust ilma parki läbimata muuseumisse saaks. Igatahes igati väärt oma väikest raha.

IMG_9055

 

Õhtul külastasime Düsseldorfis veel Escape Roomi. Ruumist õnnestus pääseda, kuid natuke jäi kripeldama, et ei saanud päris seda efekti kätte, mida kuu aega tagasi Eindhovenis kogesime. Ei oskagi öelda mis, aga midagi jäi nagu puudu. Võib-olla polegi kõik Escape Roomid nii vinged, kui pärast Eindhovenit arvasime? Ega enne teada ei saa, kui et tuleb veel tulevikus mõned ruumid järgi proovida.

 

Esmaspäeval läks Egle tööle ja me võtsime poistega pika unise hommiku. Pärast lõõgastavat hommikut ootas härraseid ees poolsportlik pärastlõuna Neussi hipodroomil, kus loopisime discgolfi kettaid. Õnnetuseks suutsin mina ühe mala ketastest tiiki lennutada. Otsisime mis me otsisime, aga kadunuks ta jäigi. Noh, oligi kotis rohkem ruumi, et Lääne-Euroopa kraami Eesti kaasa vedada. Õhtul veel sümboolne jalutuskäik vanalinnas ja Rheini promenaadil ning võiski visiidile vaikselt joone alla tõmmata.

Meil valmisid Düsseldorfis mõned moodsad metroopeatused. Iga uus peatus on erineva kujundusega. Antud peatus kosmoseteemaline.

Meil valmisid Düsseldorfis mõned moodsad metroopeatused. Iga uus peatus on erineva kujundusega. Antud peatus kosmoseteemaline.

Metroo

Metroo

IMG_9247 IMG_9251

Kuskil siin on Mala discgolfi ketas.

Kuskil siin on Mala discgolfi ketas.

IMG_9277 IMG_9285

IMG_9238

IMG_9237

Taaskord meiepoolne kummardus reisilistele kvaliteetaja eest ning jääme ootama uusi külastusi.

1 Comment
  • Lya
    April 21, 2016

    Väga lahe!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*