Poodide lahtiolekuajad Saksamaal

By 0 5

Esiteks tahaks anda tervitused ilmataadile, kes on viimastel päevadel õnnistanud meid 25-kraadiste päikesepaisteliste ilmadega. Sügav kummardus. Eile hilisõhtul vahetult enne südaööd sai täitsa mõnusalt lühikese varrukaga jalutada. Justkui oleks suvi tagasi.

Töise nädala lõpetasime (küll tinglikult – kuna Egle on sel nädalavahetusel tööl ja ka minul on tegemist) sel korral sünnipäevaga. Madis sai aasta vanemaks ning kutsus sellega seoses enda juurde Altstadti väikesele miitingule. Lisaks meile oli kohal ka paar Madise töökaaslast. Üldine vestlus käis inglise keeles, aga päris lahe on kuulata, kuidas Madis võib poole lause pealt üle minna inglise keelelt saksa keelele ning siis omakorda eesti keelele. Laveerimine kolme keele vahel käib poisil päris osavalt ja soravalt.

 

Hilisõhtul Altstadtis jalutades jäi silma harjumatu vaatepilt. Osad riidepoed on lahti!!! Suht ebaloomulik pilt just Saksamaal, kus poodi ei saa alati lahti hoida just nii nagu kaupluse peremees ise heaks arvab.

Ööshoping. Tuttav nägu poeriiulite vahel.

Ööshoping. Tuttav nägu poeriiulite vahel.

Öine Kult

Öine Kult

Külastajaid jagus ka hilistel õhtutundidel.

Külastajaid jagus ka hilistel õhtutundidel.

Poodide lahtiolekuajad on siin seadusega reguleeritud. Et teid suupäraste ja lihtsalt meeldejäävate saksa keelsete sõnadega kostitada, siis antud asja nimi on Ladenschlussgesetz (lühend LadSchlG – ei anna küll väga lühendi mõõtu välja), mis reguleerib kaupluste lahtiolekuaegasid. Veel kümmekond aastat tagasi oli kõik enam-vähem ühe puuga löödud ja piirangud küllaltki ranged. Tänaseks päevaks on seadust veidi kohendatud ja asja sutsu lõdvemaks lastud.

 

Sõltuvalt piirkonnast, kaupluse liigist ja jumal teab mis asjaoludest veel, leidub erinevaid skeeme. Kaks laiemalt levinud varianti on:

  • 24/6 skeem (see on ka meil siin Nordrhein-Westfalenis). Poed võivad olla lahti mistahes kellaaegadel, kuid ainult esmaspäevast laupäevani.
  • 24/5 skeem. Poed võivad olla lahti mistahes kellaaegadel, kuid ainult esmaspäevast reedeni. Laupäeval on seadusega ette nähtud kellaajaline piirang.

 

Toidupoodide lahtiolekuajad meie kodukandis varieeruvad: avamised 7, 8, 9 ja sulgemised 20, 21, 22. Meie kodupood REWE on eriti uhkelt avatud 7.00-22.00. Küll aga on silma jäänud, et igasugu riidekauplused ja kaubamajad on siinkandis vist küll eranditult lahti 20.00ni. Paljudel riidekauplustel pole isegi sulgemisaega ukse peal kirjas, ju see on nii iseenesest mõistetav, et 20.00 on riidepood kinni ja pole uksele eraldi kleepsu vaja.

Seaduse kohaselt on aastas mõned üksikud pühapäevad, mil on lubatud uksed valla hoida ka nädala seitsmendal päeval. Seda uskumatut võimalust kasutavad enamasti suuremad kauplused ja kaubamajad.

Kokkuvõtteks olgu veel lisatud, et ülalpool mainitud piirangud ei kehti näiteks tanklate, turistipoodide, kioskite, söögikohtade, raudteejaamas/lennujaamas/bussijaamas asuvate putkade kohta. Seega kui pühapäeval Saksamaale sattuda, siis seda ei ole vaja karta, et mitte midagi ei saa osta ja nälg lööb jalutuks.

Maiustamise kohti leidub siin megapalju. Tõehuvides olgu öeldud, et pildil olevasse Sugarbird Cupcakes-i pole me oma jalga tõstnud. (Pilt on illustreeriv)

Maiustamise kohti leidub siin megapalju. Tõehuvides olgu öeldud, et pildil olevasse Sugarbird Cupcakes-i pole me oma jalga tõstnud. (Pilt on illustreeriv)

No Comments Yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*