Tour de France Grand Départ Düsseldorf

By 0 5
Tour de France Düsseldorfis

Tour de France on hetkel veel täies hoos, aga Düsseldorfist on poisid praeguseks juba päris kaugele end vändanud, seega on aeg võtta kokku paari nädalatagused sündmused. Nimelt sai 2017 aasta Tour de France alguse Düsseldorfist. Avamine toimus siin ja esimesed kaks päeva sõideti samuti meie koduhoovis.

Tegemist on päris mastaapse üritusega ja jutud suursündmusest, et Tour de France tuleb siia, olid liikvel juba pikemat aega. Vähemalt aasta aega on tõsisemat reklaami tehtud ja viimastel kuudel täitusid linnatänavad kõikvõimalike infomaterjalidega, nii et raske oli mitte märgata, et mainekas tuur meie kodulinnast sel aastal alguse saab.

Isegi Eifeli torn oli Düsseldorfi toodud!

Päris huvitav oli see, et näiteks trammid kaeti seest igasugu huvitava infoga – millised sakslased sel aastal tuuril osalevad, mis on kellegi saavutused, pildid, elulood jne. Ühissõidukis tsillides oli täitsa põnev ajaviiteks huvitavaid fakte lugeda.

 

Huvitavad faktid 50-ndatest

Kusjuures huvitavatest faktidest veel rääkides … juhtusime ühel päeval telekast dokumentaalfilmi Tour de Franceist nägema. Seal rääkis näiteks sellest, kuidas 50-ndatel mingi mees laksas endal dopingut nii palju sisse, et süda ei pidanud vastu ja mees kooles sõna otseses mõttes ratta seljas poole väntamise pealt ära. Ka videokaadrid olid seda tõestamas – tüübil põhimõtteliselt süda seisis ja oli juba poolenisti rattaseljast maha kukkunud, kuid suutis ise samal ajal edasi karjuda „tõstke mind ratta selga tagasi, ma pean lõpuni jõudma“. Lõpuni ta aga ei jõudnud, kuna härra läks sealt samast poole sõidu pealt teise ilma. Pärast seda seika võetigi selline imeloom nagu doping kontrollimise alla ja mehed ei võinud endale enam igasugu hullusid aineid lõputult sisse süüa ega süstida. Lisaks oldi sel ajal arvamusel, et vesi on halb, kuna viib kõik vajalikud soolad ja mineraalid kehast välja. Kohest energiat oli vaja! Vähe sellest, et joodi limonaadi… näidati 50-ndatest videoklippe, kus mehed haarasid tuuri ajal mägedes sõites sõidu ajal enda kukrutest vahuveini ja muud vägijooki ning lasid heal maitsta. Uskumatu värk ikka. Tippsportlased. Peab tõdema, et sport on ajaga natuke muutunud.

 

Numbreid Tour de France-i avamisest

Aga tagasi tänapäeva. Tour de France-i korraldamine polegi päris naljaasi. Esiteks peab linn hankima endale vastava litsentsi, et üldse pääseda jutule, et linn võiks Tour de France-i avamise au endale saada. Selle litsentsitasu on suurusjärgus pool miljonit eurot. Numbreid jäi teisigi silma. Kogu lõbu läks Düsseldorfi linnale maksma hinnanguliselt 15 mln eurot. Kusjuures peasponsorid olid kõik avaliku sektori ettevõtted – kohalik ühistransport Rheinbahn, jäätmekäitlus, lennujaam, vee ja elektriga majandav Stadtwerke jne. Ehk et vajalikust 15 miljonist jäi linna enda kanda umbes pool kogu summast. Lõppkokkuvõttes arvati, et ega ta erilise kasumiga ettevõtmine pole. Linnapea rääkis algusest peale, et see on rohkem selline au ja prestiiži teema, mis aitab kuvandi loomisele kaasa. Kaudse reklaami näol tutvustab see linna ning aitab meelitada uusi investoreid ja inimesi siia. Kui selline võimalus avaneb, siis tuleb seda kindlasti kasutada. Eks Düsseldorf ole ka selline pi-pa-po moodu linn ja säärane suursündmus sobib hästi Düsseldorfi imidži juurde.

Inimesi käis kolme päeva jooksul läbi ca 6 miljonit. Eks täpsemad numbrid selguvad kauges tulevikus, aga hinnanguliselt jäeti nende mõne päeva vältel selle piirkonna ettevõtetesse  tavapärasega võrreldes 60 miljonit eurot rohkem raha. Seega linn saab boonusena ka täitsa kopsaka maksuraha tagasi.

Siinkohal on paslik mainida, kui kosmosesse võivad vahepeal siinsed öömajade hinnad tõusta. Näiteks messide ajal võivad hotellide hinnad tõusta mitmekümne kordseks. Jah, tõsi värk. Kui Egle hotellis veel töötas, siis nende tagasihoidlik 50-eurone tuba kerkis ka mõne messi ajal 1200 euroni. Seda siis ühe öö kohta!

 

Oma silmaga asi üle vaadatud

Meie argipäevaselt jalgrattaspordile kaasa ei ela, aga sellise suurürituse puhul käisime nii avamisel kui ka mõlemal päeval raja ääres. Lisaks vaatan võimalusel praegugi telekavahendusel mõningaid etappe. Üks kohalik poiss Marcel Kittel on täitsa viisakas hoos. Üldarvestuses ta kõrge koha peale ei sõida, aga on sel aastal Tour de France-l võtnud juba viis etapivõitu.

Nagu arvata võis, siis rahvast oli tänavatel ja raja ääres kõvasti. Mõni hetk oli keeruline isegi midagi näha, kuna kõik tahavad ju kõige lähemal olla. Meile andis kõige vingema fiilingu see, kui pühapäevase kogu tuuri esimese ühisstardi alguses päris „esimeses reas“ olime. Kui see trobikond järsku liduma kukkus ja mõne sentimeetri kauguselt meist mööda tuhises, siis osssa raisk, tõusid ihukarvad korra ikka püsti küll. Egle telefonist väike video kah:
VIDEO – Tour de France start

 

Linna olid pandud ka mõned suured ekraanid otseülekande jälgimiseks

Rajajulgestajatel oli väheke tööd, et inimesed natuke ratturitele ka ruumi jätaks.

Ühisstart

Pärast sõitjaid tuli korralik autode kolonn ka järgi

21. sajandi moodsad võimalused. Isegi raja ääres olles saab sündmustega mugavalt kursis olla.

Osad olid suisa laua ja toolidega tänavale tulnud.

Kui hiljem koju jõudsime ja sõitjad Düsseldorfist välja olid liikunud, vaatasime telekast otseülekannet edasi

Kui hiljem koju jõudsime ja sõitjad Düsseldorfist välja olid liikunud, vaatasime telekast otseülekannet edasi

Vot selline suurüritus käis meil siis koduhoovis. Ilmselt ühekordne kogemus, et selline üritus päris enda ukse taha satub. Igati lahe aktsioon ja jõudu kõigile nüüdseks Prantsusmaa mägedes pedaalivatele meestele. Päris hullud tegelased ikka. Mitu nädalat mööda mägesid pedaalida, kiirused kohati 75km/h, ühel pool kalju, teisel pool kuristik… kreisid tüübid.

No Comments Yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*